Skip to content

67 Mt. Prospect AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 1990

Property Information

Block5901
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class47
Description1.5SS 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,500
32%
Improvement Value:$270,500
68%
Total Assessment$397,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,011+3.0%
2024$15,539+3.1%
2023$15,066+1.4%
2022$14,860+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951