Skip to content

51 Mt. Prospect AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 9, 2004

Property Information

Block5901
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class47
Description2SB4G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
32%
Improvement Value:$286,900
68%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,015+3.0%
2024$16,513+9.2%
2023$15,127+1.4%
2022$14,920+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,088DeedBook 6074, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1947