Skip to content

19-21 Van Reyper PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
Jan 25, 2007

Property Information

Block6301
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
42%
Improvement Value:$191,700
58%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,236+3.0%
2024$12,846+3.1%
2023$12,455+1.4%
2022$12,285+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$396,000

To:

Sq Ft2,032DeedBook 12025, Page 3976

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5533, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1942