Skip to content

30-32 Mt. Prospect AvenueNewark, NJ 07104

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 1992

Property Information

Block5902
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class45
Description2SB 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,380
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
30%
Improvement Value:$312,200
70%
Total Assessment$447,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,036+3.0%
2024$17,503+3.1%
2023$16,971+1.4%
2022$16,739+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937