Skip to content

14 Mt. Prospect AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1925

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Oct 18, 2016

Property Information

Block5902
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage723
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
49%
Improvement Value:$96,300
51%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,614+3.0%
2024$7,390+3.1%
2023$7,165+1.4%
2022$7,067+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft723DeedBook 20160, Page 91824Recorded10/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1925