Skip to content

165 Union Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 24, 1992

Property Information

Block5903
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,739
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,200
36%
Improvement Value:$175,600
64%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,042+3.0%
2024$10,717+3.1%
2023$10,391+1.4%
2022$10,248+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,739DeedBook 5203, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1897