Skip to content

163 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jan 4, 1994

Property Information

Block5903
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF3G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,200
46%
Improvement Value:$115,200
54%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,606+3.0%
2024$8,352+3.1%
2023$8,099+1.4%
2022$7,988+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 5293, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1897