Skip to content

161 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2020

Property Information

Block5903
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class45
Description2SF 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,028
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,200
31%
Improvement Value:$218,600
69%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,777+3.0%
2024$12,400+3.1%
2023$12,023+1.4%
2022$11,858+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897