Skip to content

131 Union Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 25, 1995

Property Information

Block5903
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,031
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,200
39%
Improvement Value:$152,400
61%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,107+3.0%
2024$9,808+3.1%
2023$9,510+1.4%
2022$9,380+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,031DeedBook 5389, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1897