Skip to content

88 Columbus AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1970

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block6001
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
34%
Improvement Value:$180,700
66%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,018+9.6%
2024$10,055+3.1%
2023$9,749+1.4%
2022$9,616+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 20240, Page 23826

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,332DeedBook 20220, Page 66602Recorded7/14/2022

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 20190, Page 58011Recorded6/25/2019

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 12486, Page 3095Recorded3/13/2014

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 6321, Page 286

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5403, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1970