Skip to content

82 Columbus AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block6001
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
44%
Improvement Value:$115,600
56%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+3.0%
2024$8,145+3.1%
2023$7,897+1.4%
2022$7,789+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,160DeedBook 12522, Page 9677

Property Built

Built

Year Built: 1927