Skip to content

133 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$145,299
Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block6001
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
44%
Improvement Value:$149,000
56%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,764+3.0%
2024$10,446+3.1%
2023$10,129+1.4%
2022$9,990+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,299

To:

Sq Ft1,574DeedBook 12461, Page 4319

Property Sale

Sale
$157,300
DeedBook 5693, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1927