Skip to content

83-85 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1949

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block6001
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description1SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
47%
Improvement Value:$150,900
53%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,530+3.0%
2024$11,190+8.1%
2023$10,350+1.5%
2022$10,201+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 20220, Page 83857Recorded9/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1949