Skip to content

129 Delavan AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Apr 25, 2012

Property Information

Block4002
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,131
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,800
49%
Improvement Value:$121,200
51%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,639+3.0%
2024$9,354+3.1%
2023$9,070+1.4%
2022$8,946+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft1,131DeedBook 12366, Page 4604

Property Built

Built

Year Built: 1937