Skip to content

35 Harrison StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block601
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2SB BAR+2APTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,424
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
32%
Improvement Value:$295,800
68%
Total Assessment$435,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,576+3.0%
2024$17,057+3.1%
2023$16,539+1.4%
2022$16,312+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft3,424DeedBook 12300, Page 1717

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5656, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1917