Skip to content

338 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937
Commercial

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block8803
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description1SB STORE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
30%
Improvement Value:$182,800
70%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,575+3.0%
2024$10,263+3.1%
2023$9,950+1.4%
2022$9,814+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,760DeedBook 20170, Page 90676

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,760DeedBook 20150, Page 98442Recorded12/21/2015

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5005, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1937