Skip to content

155 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block6201
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,900
49%
Improvement Value:$134,100
51%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,607+3.0%
2024$10,294+3.1%
2023$9,981+1.4%
2022$9,844+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927