Skip to content

293 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block6201
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,010
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
28%
Improvement Value:$359,800
72%
Total Assessment$499,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,145+3.0%
2024$19,550+3.1%
2023$18,956+1.4%
2022$18,696+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 6043, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1920