Skip to content

151 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block6201
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
43%
Improvement Value:$180,400
57%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,781+3.0%
2024$12,403+3.1%
2023$12,026+1.4%
2022$11,862+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,257DeedBook 12477, Page 9446Recorded1/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1927