Skip to content

252 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block8701
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class47
Description2.5SF 2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,003
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,900
31%
Improvement Value:$253,200
69%
Total Assessment$367,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,805+3.0%
2024$14,368+3.1%
2023$13,931+1.4%
2022$13,741+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5991, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1917