Skip to content

9-13 Van Reyper PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2001

Property Information

Block6301
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF3G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,700
51%
Improvement Value:$202,900
49%
Total Assessment$417,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,842+3.0%
2024$16,345+3.1%
2023$15,848+1.4%
2022$15,631+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937