Skip to content

292 Holmes StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 3, 2007

Property Information

Block6202
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,300
42%
Improvement Value:$162,900
58%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,421+3.0%
2024$11,084+3.1%
2023$10,747+1.4%
2022$10,600+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 12092, Page 6013

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5545, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1927