Skip to content

192 New StreetBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 27, 2026

Property Information

Block6203
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,402
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,800
42%
Improvement Value:$152,500
58%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,619+3.0%
2024$10,306+3.1%
2023$9,992+1.4%
2022$9,855+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 20260, Page 10589

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,402DeedBook 12015, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1929