Skip to content

79 Van Houten PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 11, 2002

Property Information

Block6802
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,400
47%
Improvement Value:$136,700
53%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,409+3.0%
2024$10,102+3.1%
2023$9,795+1.4%
2022$9,661+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 5956, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1917