Skip to content

253 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block6203
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class10
Description2CB 4STOR+4APTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,869
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,200
26%
Improvement Value:$537,000
74%
Total Assessment$727,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,328+3.0%
2024$28,463+3.1%
2023$27,597+1.4%
2022$27,219+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft7,448DeedBook 20190, Page 43876

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 5315, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1927