Skip to content

275 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1945

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block6203
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
42%
Improvement Value:$182,700
58%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,700+3.0%
2024$12,325+3.1%
2023$11,950+1.4%
2022$11,787+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 20200, Page 80268

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12154, Page 2249

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5733, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1945