Skip to content

20 May StreetBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 9, 2005

Property Information

Block4202
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,855
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,500
45%
Improvement Value:$189,100
55%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,817+3.0%
2024$13,409+3.1%
2023$13,002+1.4%
2022$12,824+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,855DeedBook 6227, Page 110

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5962, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1942