Skip to content

33 Oak StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2005

Property Information

Block7001
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,200
46%
Improvement Value:$131,300
54%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,780+3.0%
2024$9,491+3.1%
2023$9,203+1.4%
2022$9,077+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927