Skip to content

223 New StreetBelleville, NJ 07109

Built 1957

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block6302
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SB1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
35%
Improvement Value:$239,000
65%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,745+3.0%
2024$14,310+3.1%
2023$13,875+1.4%
2022$13,684+14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 20200, Page 97167

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 20160, Page 88556Recorded10/17/2016

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 12043, Page 3140

Property Built

Built

Year Built: 1957