Skip to content

162-164 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Sep 16, 1998

Property Information

Block6303
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1B 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,100
50%
Improvement Value:$149,500
50%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,123+3.0%
2024$11,765+3.1%
2023$11,408+1.4%
2022$11,251+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 5558, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1953