Skip to content

397 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Jul 12, 1999

Property Information

Block6303
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,589
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,600
43%
Improvement Value:$148,100
57%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,433+3.0%
2024$10,126+3.1%
2023$9,818+1.4%
2022$9,683+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 5626, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1932