Skip to content

401 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block6303
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,474
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
50%
Improvement Value:$158,700
50%
Total Assessment$315,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,712+3.0%
2024$12,337+20.0%
2023$10,277-1.0%
2022$10,383+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,474DeedBook 20220, Page 89728

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,474DeedBook 20211, Page 30043Recorded10/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1932