Skip to content

128 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Apr 17, 1995

Property Information

Block6306
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,800
46%
Improvement Value:$119,700
54%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,893+3.0%
2024$8,630+3.1%
2023$8,368+1.4%
2022$8,253+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft1,190DeedBook 5361, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1927