Skip to content

129 Tappan AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1954

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block6306
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
47%
Improvement Value:$126,100
53%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,522+3.0%
2024$9,241+3.1%
2023$8,960+1.4%
2022$8,837+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft924DeedBook 20210, Page 97115

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 5974, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1954