Skip to content

135-137 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Jul 1, 1988

Property Information

Block8703
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,600
50%
Improvement Value:$108,300
50%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,707+3.0%
2024$8,450+3.1%
2023$8,193+1.4%
2022$8,081+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft1,204DeedBook 5034, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1917