Skip to content

361 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block6407
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class47
Description2SF2GSH 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
46%
Improvement Value:$180,200
54%
Total Assessment$334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,502+3.0%
2024$13,104+3.1%
2023$12,706+1.4%
2022$12,532+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 6251, Page 599

Property Sale

Sale
$229,500
DeedBook 5826, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1897