Skip to content

139 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 23, 2002

Property Information

Block6407
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class47
Description2.5SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,300
39%
Improvement Value:$177,100
61%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,712+3.0%
2024$11,366+3.1%
2023$11,021+1.4%
2022$10,870+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 5943, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1912