Skip to content

182 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Date
Aug 14, 1998

Property Information

Block6501
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,019
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,800
48%
Improvement Value:$166,600
52%
Total Assessment$321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,962+3.0%
2024$12,580+3.1%
2023$12,197+1.4%
2022$12,030+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922