Skip to content

9-11 Mary StreetBelleville, NJ 07109

Built 1971

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 9, 1991

Property Information

Block6501
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,486
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,400
31%
Improvement Value:$297,200
69%
Total Assessment$430,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,366+3.0%
2024$16,854+3.1%
2023$16,341+1.4%
2022$16,117+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,486DeedBook 5200, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1971