Skip to content

194-196 Forest Street

Belleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 20, 2001

Property Information

Block6501
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class47
Description1SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
38%
Improvement Value:$209,700
62%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,700+3.0%
2024$13,296+3.1%
2023$12,892+1.4%
2022$12,715+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,640DeedBook 5818, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1952