Skip to content

73 Preston Street

Belleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Jul 13, 2001

Property Information

Block6502
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,757
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,700
45%
Improvement Value:$154,800
55%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,353+3.0%
2024$11,018+3.1%
2023$10,683+1.4%
2022$10,537+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft1,757DeedBook 5814, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1922