Skip to content

468 De Witt Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 13, 2003

Property Information

Block7202
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
41%
Improvement Value:$184,900
59%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,700+3.0%
2024$12,325+3.1%
2023$11,950+1.4%
2022$11,787+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,780DeedBook 5969, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1922