Skip to content

192 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Date
Jan 13, 2014

Property Information

Block6502
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,903
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
43%
Improvement Value:$168,300
57%
Total Assessment$294,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,881+3.0%
2024$11,531+3.1%
2023$11,180+1.4%
2022$11,027+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922