Skip to content

337 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block6503
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
43%
Improvement Value:$139,500
57%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,945+3.0%
2024$9,652+3.1%
2023$9,358+1.4%
2022$9,230+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12266, Page 3015

Property Built

Built

Year Built: 1922