Skip to content

410 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2004

Property Information

Block7105
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,600
46%
Improvement Value:$136,700
54%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+3.0%
2024$9,836+3.1%
2023$9,537+1.4%
2022$9,406+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912