Skip to content

523 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1919

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Nov 17, 2014

Property Information

Block6503
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,299
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
39%
Improvement Value:$193,800
61%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,716+3.0%
2024$12,341+3.1%
2023$11,966+1.4%
2022$11,802+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900

To:

Sq Ft2,299DeedBook 12530, Page 5906

Property Built

Built

Year Built: 1919