Skip to content

575 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 12, 2002

Property Information

Block6504
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,600
36%
Improvement Value:$213,900
64%
Total Assessment$333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,450+3.0%
2024$13,053+3.1%
2023$12,656+1.4%
2022$12,483+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 5949, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1922