Skip to content

54 Campbell AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block6505
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,419
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,900
56%
Improvement Value:$132,100
44%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,059+3.0%
2024$11,703+3.1%
2023$11,347+1.4%
2022$11,192+5.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,419DeedBook 20230, Page 27499

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 20160, Page 82903Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12106, Page 3761

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6315, Page 353

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6001, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1922