Skip to content

245 Adelaide StreetBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block6602
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,900
61%
Improvement Value:$118,200
39%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,224+3.0%
2024$11,863+3.1%
2023$11,503+3.7%
2022$11,095+5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941