Skip to content

256 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1902

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block6602
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
54%
Improvement Value:$139,800
46%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,135+3.0%
2024$11,777+4.1%
2023$11,309+1.4%
2022$11,154+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 20230, Page 65953

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5551, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1902